ul. Piotrkowska 270, piętro XIII
90-361 Łódź
Piłeś/piłaś alkohol? Nigdy nie wsiadaj za kierownicę – zagrażasz sobie i innym.
Osoby nietrzeźwe nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych – maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,2 promila lub, jeśli przeliczymy na decymetry sześcienne, 0,09 mg/dm3. To bardzo ważna granica – jej przekroczenie, udowodnione podczas kontroli drogowej, skutkuje nałożeniem mandatu karnego, odebraniem prawa jazdy, a nawet karą pozbawienia wolności. Rozważmy ten drugi scenariusz – co zrobić, gdy zatrzymanie prawa jazdy za alkohol stanie się faktem? Czy jest to sytuacja, którą można naprawić?
Zabranie prawa jazdy za alkohol – kiedy Ci grozi?
Zacznijmy od rozróżnienia dwóch terminów, które pojawiają się w kontekście pijanych kierowców oraz prowadzenia przez nich pojazdów. Mowa tutaj o kierowcach prowadzących auto po spożyciu alkoholu i prowadzących auto w stanie nietrzeźwym:
Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
1) stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo
2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
W tej sytuacji mówimy o wykroczeniu.
Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
1) stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo
2) obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3
W tej sytuacji mówimy o przestępstwie.
Spójrzmy jeszcze na statystyki policyjne i zastanówmy się, czy zaostrzające się przepisy ruchu drogowego przyniosły poprawę. Jak widzimy w porównaniu do 2014 roku, liczba wypadków drogowych z udziałem nietrzeźwych kierowców znacząco zmalała, niestety problem nadal jest żywy.
Źródło: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
Jakie są kary za jazdę pod wpływem alkoholu?
Aby w pełni oddać to, jakie kary grożą osobom wsiadającym za kierownicę po spożyciu alkoholu, przytoczmy aktualne zapisy Kodeksu Wykroczeń, a konkretniej artykułu 87:
Art. 87. [Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu]
§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.
Najsurowsze kary za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu
Na niższe kary mogą liczyć kierowcy, którzy zostali przyłapani na prowadzeniu pod wpływem alkoholu np. podczas rutynowej kontroli drogowej. Ci, którzy jechali autem nietrzeźwi i w tym stanie spowodowali wypadek, nie powinni oczekiwać łagodnego traktowania w sądzie. W obliczu wymiaru sprawiedliwości, za spowodowanie wypadku bez ofiar śmiertelnych grozi:
- kara pozbawienia wolności do 4,5 roku,
- zakaz kierowania od 3 do 15 lat,
- zasądzone świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzony oraz Pomocy Postpenitencjarnej od 10 000 do 60 000 zł.
Co, jeśli w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę ktoś ucierpiał? Tu kary są jeszcze bardziej surowe niż samo dożywotnie zatrzymanie prawa jazdy za alkohol. Taki czyn jest zagrożony karą więzienia od 2 do 12 lat oraz wypłatą świadczenia na takich warunkach, jak wyżej. Gdy ofiara wypadku umrze, sąd może zdecydować o karze pozbawienia wolności na okres nie krótszy niż 3 lata i nie dłuższy niż 12 lat, z zachowaniem pozostałych kar (grzywna oraz zatrzymane prawo jazdy).
Na jak długo może zostać zatrzymane prawo jazdy?
Zatrzymanie prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu może trwać od 6 miesięcy do 3 lat, choć w niektórych przypadkach kierowca może otrzymać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Długość kary zależy od wielu czynników, takich jak stopień nietrzeźwości, liczba podobnych wykroczeń w przeszłości, a także od tego, czy kierowca prowadzący pod wpływem spowodował wypadek, czy było się „jedynie” jego uczestnikiem. Jeżeli zdarzenie, do którego doszło z udziałem pijanego kierowcy, nosi znamię recydywy, bo jest to już kolejne takie zdarzenie w jego życiu, albo prowadził on pomimo otrzymanego zakazu, albo spowodował w wyniku zdarzenia uszczerbek na zdrowiu lub śmierć innych uczestników, musi liczyć się z najsurowszą karą – grzywną, więzieniem i 15-letnim, a nawet dożywotnim zakazem prowadzenia samochodu.
O wymiarze kary decyduje Sąd. Co, jeśli będzie to zabrane prawo jazdy za alkohol na 3 lata? Jak odzyskać uprawnienia? W takim przypadku, wiele osób zastanawia się, co dalej? Jakie kroki podjąć, aby po upływie tego okresu odzyskać prawo jazdy? Będąc w podobnej sytuacji, warto skorzystać z usług Kancelarii Adwokackiej i doświadczonego Adwokata.
Co zrobić, aby odzyskać prawo jazdy zabrane za alkohol na 3 lata?
Wielu osobom trudno w ogóle wyobrazić sobie zabrane prawo jazdy na 3 lata. Co dalej, gdy staniesz w obliczu takiego wyroku? Pamiętaj, że jeszcze zanim on zapadnie masz prawo skorzystać z obrony wybranego przez siebie adwokata – najlepiej takiego, który specjalizuje się w sprawach o odzyskanie prawa jazdy i robi to skutecznie.
Należy również pamiętać, że w przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres przekraczający 1 rok, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, należy powtórzyć egzamin na prawo jazdy.
W sytuacji, którą opisujemy wyżej, a więc gdy skazany, chce odzyskać prawo jazdy wcześniej, niż po upływie zasądzonych 3 lat, jest taka możliwość, ale pod pewnymi warunkami.
Czy można odzyskać prawo jazdy wcześniej niż zostało zasądzone?
Kierowca, który prowadził auto pod wpływem alkoholu i z tego tytułu otrzymał karę 3-letniego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi, może postarać się o jego wcześniejsze odzyskanie, ale uwaga – nie wcześniej niż po upływie 1,5 roku od chwili zabrania prawa jazdy za alkohol.
Wniosek można skierować wtedy do sądu – najlepiej zrobić to przy pomocy prawnika – wraz z argumentacją. Od tego, czy sąd spojrzy na prośbę przychylnie zależy, czy kara zostanie skrócona, czy utrzymana, zatem warto jest mieć u boku doświadczonego obrońcę. Sąd musi ocenić, czy kierowca nie stwarza już zagrożenia dla innych na drodze, oraz czy jego zachowanie w trakcie odbywania kary było poprawne.
Nawet pozytywna decyzja sądu nie da Ci pełnej swobody na drodze – w takiej sytuacji być może będziesz mógł prowadzić pojazdy, ale tylko te, które mają na wyposażeniu blokadę alkoholową (do kupienia lub wynajęcia).
Odzyskanie prawa jazdy po 3 latach i co dalej?
Jeżeli nie decydujesz się wnioskować o odzyskanie prawa jazdy wcześniej, albo złożyłeś taki wniosek, ale prośba została odrzucona przez sąd, pozostaje Ci czekać aż kara się skończy. Po upływie zakazu prowadzenia pojazdów, pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o odzyskanie prawa jazdy w wydziale komunikacji. Wniosek ten może zostać złożony dopiero po całkowitym upływie kary. Proces nie jest automatyczny – osoba, której zabrano prawo jazdy, musi spełnić określone warunki.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby możliwe było odzyskanie prawa jazdy?
- Kurs reedukacyjny w zakresie problematyki alkoholowej w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego – osoby, którym zabrano prawo jazdy za alkohol, muszą odbyć obowiązkowy kurs reedukacyjny dotyczący problematyki alkoholowej celem uświadomienia im skutków prowadzenia pojazdu po alkoholu oraz przekazania wiedzy na temat wpływu alkoholu na organizm człowieka.
- Badania psychologiczne i lekarskie – przed ponownym wydaniem prawa jazdy należy przejść badania lekarskie i psychologiczne. Badania te mają na celu sprawdzenie, czy osoba ubiegająca się o odzyskanie prawa jazdy nie ma problemów z alkoholem i jest zdolna do bezpiecznego prowadzenia pojazdów.
- Egzamin teoretyczny i praktyczny – gdy prawo jazdy zostało zabrane na okres dłuższy niż rok, konieczne ponowne zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego. Nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, musisz udowodnić, że nadal masz odpowiednie umiejętności, aby prowadzić pojazd. Dotyczy to każdej z kategorii osobno.
Co zrobić, jeśli prawo jazdy zostało zabrane dożywotnio?
W przypadku, gdy sąd orzekł o dożywotnim zabraniu prawa jazdy, odzyskanie uprawnień jest znacznie trudniejsze. Jednak istnieje możliwość ponownego ubiegania się o prawo jazdy po upływie minimum 10 lat. W takim przypadku należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu, który rozpatrzy, czy istnieje możliwość przywrócenia uprawnień.
Sąd może przyznać prawo do ponownego uzyskania prawa jazdy, jeśli osoba skazana udowodni, że zmieniła swoje postępowanie, np. uczestniczyła w terapii uzależnień, nie popełniała innych przestępstw i wykazuje skruchę. Procedura jest skomplikowana i wymaga wsparcia prawnika.
Czy można prowadzić pojazdy bez prawa jazdy?
Osoba, które zostało odebrane prawo jazdy zdecyduje się prowadzić pojazd bez uprawnień, naraża się na karę ograniczenia wolności lub więzienia nawet do 2 lat. Dodatkowo w razie kontroli drogowej może dojść do skierowania sprawy do sądu, który ma moc orzeczenia o odebraniu prawa do prowadzenia pojazdów na maksymalnie 15 lat. Obowiązują przy tym zapisy artykułu 178a Kodeksu Karnego – [Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego].
Dodatkowo, jeśli nie ma innego kierowcy, który mógłby w takiej sytuacji przejąć prowadzenie pojazdu, auto zostanie odholowane na koszt jego właściciela.
Czym może się poruszać osoba, której prawo jazdy zostało odebrane? Wyłącznie tymi, do prowadzenia których nie jest potrzebny ten dokument.
Co zrobić po zakończeniu okresu zakazu prowadzenia pojazdów?
Po zakończeniu zakazu prowadzenia pojazdów można rozpocząć procedurę odzyskiwania uprawnień. Już następnego dnia (po dniu, w którym zakończyła się kara), można złożyć stosowny wniosek do Wydziału Komunikacji wraz z załącznikami, czyli orzeczeniami lekarskimi, psychologicznymi i potwierdzeniem odbycia kursu reedukacyjnego (jeśli był wymagany).
Elektroniczne zatrzymanie prawa jazdy za alkohol – co to oznacza?
Obecnie prawo jazdy może być zatrzymane elektronicznie, co oznacza, że fizycznie nie zostaje zabrane dokument, ale kierowca traci uprawnienia. Informacja o zatrzymaniu trafia do systemu elektronicznego, a policja w każdej chwili może sprawdzić, czy dany kierowca ma prawo do prowadzenia pojazdów.
Policyjne statystyki są nieubłagalne. W całym 2023 roku w Polsce za jazdę na podwójnym gazie zatrzymano 95 639 osób – o ponad 8% mniej niż w roku poprzednim. Zabrane prawo jazdy za alkohol na 3 lata, krócej czy dłużej dotknęło części z nich. W takiej sytuacji zwróć się do doświadczonego Adwokata, który specjalizuje się w sprawach o odzyskanie prawa jazdy. Zrób to nie tylko przed zapadnięciem wyroku, ale też wtedy, gdy chcesz się dowiedzieć, czy i jak odzyskać prawo jazdy zabrane za alkohol przed upłynięciem okresu kary.